Eucharystia


"Kto spożywa moje Ciało i Krew moją pije, trwa we Mnie, a Ja w nim" 
(J 6, 56).

Kościół zachęca nas byśmy karmili się Ciałem Chrystusa (Komunia św) a także trwali na modlitwie przed Chrystusem obecnym w Eucharystii (adoracja).

Sakrament Eucharystii udzielany jest na ogół w czasie Mszy św.

Jeśli ktoś uczestniczy we Mszy św. po raz drugi tego samego dnia,  może po raz drugi przyjąć Komunię św.

W ciagu dnia kościół jest otwarty, można więc niemal o każdej porze dnia przyjść na adorację Najświętszego Sakramentu. Adoracja możliwa jest już w kruchcie świątyni.

Szczególnym wyrazem kultu Eucharystii jest uczestnictwo w Uroczystości Najświętszego Ciała i Krwi Pańskiej zwanej "Bożym Ciałem".

Następnie wierni przechodzą w procesji ulicami miasta do głównego ołtarza usytuowanego przed muzeum (dawne seminarium duchowne) na Starym Rynku.  Liczny udział wiernych, barwne , kolorowe stroje ludowe, wielość sztandarów i chorągwi to znak żywej wiary w obecność Chrystusa w Eucharystii.

Na uwagę zasługuje też Doroczna Adoracja Najświętszego Sakramentu zwana "Czterdziestogodzinnym Nabożeństwem" rozpoczynająca się w pierwszy dzień Uroczystości Zesłania Ducha Św.

Szczególna wiara w zbawienne znaczenie sprawowanej przez kapłana Mszy św. przejawia się w polecaniu kapłanowi intencji mszalnych za żywych bądź zmarłych. Intencje dziękczynne (np. z racji rocznicy ślubu czy urodzin), błagalne (o zdrowie czy pomyślność w pracy), wstawiennicze  za zmarłych (np. "gregorianka" - 30 Mszy św. sprawowanych w kolejne dni za jedną osobę) to bezmiar łask jakie otrzymujemy przez Kościół.

Intencje mszalne można zamawiać w zakrystii lub kancelarii parafialnej.


powrót

Galeria